Ehliyette Elektronik Sınav Dönemi


Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yapılan düzenlemeye göre, ehliyet sınavı artık Elektronik Ortamda da yapılmaktadır.

EHLİYET E-SINAV NEDİR?

Ehliyet e-sınav uygulaması pilot bir kaç ilde başlamış durumda, ilerleyen zamanlar 81 ilde bu sınav sisteminin faaliyete gireceğini şimdiden söyleyebiliriz.

ELEKTRONİK EHLİYET SINAVI (e-sınav) NE ZAMAN YAPILIR?

Elektronik ehliyet sınavı için müracaat ettiğiniz sürücü kursu aracılığı ile randevu alınmaktadır. Merkezi ehliyet sınavı gibi aylarca bekleme gibi bir durum söz konusu değildir. Sürücü Kursuna kayıt yaptırdıktan sonra en erken 15-20 gün içinde elektronik sınava girebilirsiniz. Eğer kursiyer girmiş olduğu ehliyet sınavından başarısız olursa yeni bir ehliyet sınavı için en erken 15 gün sonra elektronik ehliyet sınavına girmek için randevu alabilecektir. Kursiyer son katıldığı ehliyet sınavından sonra ki 1 ay içerisinde elektronik ehliyet sınavına girmezse 1 hakkı yanmış oluyor. Bu nedenden dolayıdır ki son girmiş olduğunu elektronik ehliyet sınavı tarihinden itibaren herhangi bir gecikme yapmadan bir sonraki ehliyet e-sınavına girmeniz gerekmektedir.

Elektronik ehliyet sınavı yani ehliyet e-sınavı sonuçları ne zaman açıklanır?

Elektronik ehliyet sınavınızı tamamlar tamamlamaz aynı saat içerisinde sonuçlarınızı öğrenebiliyorsunuz. Merkezi ehliyet sınavında sonuçlar 10 gün sonra açıklanmakta ve sürücü kursunuz tarafından sizlere sms ve telefon ile bilgi verilmektedir. Bildiğimiz üzere ehliyet sınavına giren aday ehliyet sınavından kaldığı takdirde bir sonraki ehliyet sınav tarihini beklemek zorunda kalıyordu. Bu bekleme aylar sürüyor ve bir sonraki ehliyet sınav tarihini bekliyordu. Elektronik ehliyet sınavı yani ehliyet e-sınavı ile en yakın ehliyet sınav tarihine randevu alarak başvuru yapabiliyorsunuz. Böylelikle bir sonraki ehliyet sınavını bekleyerek zaman kaybı yaşamanızı önlüyorsunuz.

Elektronik ehliyet sınavı yani e-ehliyet sınavı maliyeti nedir?

Elektornik ehliyet sınavı, ehliyet e-sınav yani e-ehliyet sınavı için ödenecek ücrette herhangi bir farklılık söz konusu değildir. Elektronik ehliyet sınavının tek farklı oluşu uygulanış şeklidir. Elektronik ehliyet sınavına giriş ücreti 80 TL’dir. Elektronik ehliyet sınavının sınav giriş ücretini banka yolu ile ödeme imkanınızda bulunmaktadır. (Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası)

Elektronik ehliyet sınavına yani ehliyet e-sınavına başvuru yapabilmek için başlıca koşul veya koşullar nedir? Elektronik ehliyet sınavına başvuru yapabilmeniz için sürücü kursunun vermiş olduğu teorik eğitimleri tamamlamanız gerekiyor. Teorik eğitimin tamamlanmasından sonra elektronik ehliyet sınav merkezlerinde ehliyet e-sınavına girebilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavında giriş hakkı var mıdır? Elektronik ehliyet sınavına giriş hakkı kaçtır?

Elektronik ehliyet sınavı için size 4 hak tanımlanmaktadır. Eğer elektronik ehliyet sınavına başvuru yaptıysanız tekrar teorik sınava başvuru yapamazsınız. Yapabilmek için size tanınan 4 haktan başarısız olduğunuzu belirtmeniz gerekmektedir. Diğer türlü teorik sınavı seçen bir aday ehliyet e-sınav talebinde bulunabilir ve elektronik ehliyet sınavına girebilir.

Ehliyet e-sınav yani elektronik ehliyet sınavı randevu tarihi değiştirilebilir mi? Değiştirebilir miyim?

2016 Ehliyet E-sınav kılavuzuna göre “Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer, e-sınav tarihinden en az 3 (üç) gün önce randevusunu değiştirebilir.”

Elektronik ehliyet sınavında hangi konular ve kaç soru çıkıyor? Elektronik ehliyet sınavı yani ehliyet e-sınavı kaç dakika sürüyor?

Elektronik ehliyet sınavında 12 İlk yardım, 23 Trafik ve Çevre Bilgisi, 9 Araç Tekniği ve 6 Trafik Adabı sorusu sorulmaktadır. Elektronik ehliyet sınavı soruları normal girilen teorik ehliyet sınav soruları ile aynı sayıda yani toplam 50 sorudan oluşuyor. Elektronik ehliyet sınavı için size tanınan toplam süre 45 dakikadır. Normal teorik ehliyet sınavının süresi de 60 dakikadır. Ehliyet e-sınav süresi 45 dakikadır.

Elektronik Sınav (e-sınav) Hakkında Bilgi